שני אתרי טבע מיוחדים בחבל הדולומיטים

שני אתרי טבע מיוחדים בחבל הדולומיטים

9.10.18

מחבר המאמר וצלם: ד”ר יהושע רוטין, יועץ מסלולי טיולים בממסי תיירות.

חבל הדולומיטים הוא אזור הררי גבוה בשולי האלפים בצפון מזרח איטליה. המאפיין את החבל הם הסלעים הגירניים בהם הוחלפו חלק מאטומי הסידן (Ca) באטומי מגנזיום (Mg) ולכן לסלעים גוון ורדרד במקום לבן. בנוסף, סלעי דולומיט קשים יותר ועמידים יותר בבליה ולכן הם בולטים בצוקים גבוהים.

מעבר לביקור בעיירות המיוחדות ובעלות השפעה מאוסטריה השכנה (חשוב לדעת שהאוסטרים שלטו בצפון מזרח איטליה של היום, ולכן בכתבה זו גם שמות האתרים/היישובים יוצגו בגרמנית ובאיטלקית, כמקובל במפות ובשלטים בחבל ארץ זה, כמו בולצאנו (Bolzano/Bozen) ועמק גרדנה (Gardena/Grodnertal)), האזור מספק אפשרויות רבות של עלייה ברכבלים לצפייה בצוקי הדולומיט הבולטים בנוף וגם ליציאה לסקי בעונת החורף.

שני אתרים קטנים ומיוחדים בדולומיטים אינם קשורים לסוג המסלע העיקרי באזור אלא לגורמים אחרים.

האתר הראשון הוא פנינת נוף מדהימה עליה ניתן לצפות אך לא להכנס, ושמה: הפירמידות של קולאלבוPiramidu di Tera di Collalbo – המצויה במרחק של פחות מעשרים ק”מ מבולצאנו. גובה הפירמידות הטבעיות באתר הקרוי Ritten/Renon נחשב לגדול מסוגו באירופה. הפירמידות התפתחו על מדרונות עמק נהר  Finsterbachgraben/Rio Fosco ובגלל ייחודיותם מצד אחד, ורגישותם לכוחות טבעיים ולפעילות אנושית, מהצד האחר, הם הוכרזו כמוגנים והגישה אליהם נאסרה.

כיצד נוצר הפירמידות?

על פי המקובל, הפירמידות נוצרו בתקופה שבה היה שילוב של תהליכים מעצבי נוף. כאשר מורינה (סחף קרחונים) השקיעה גושי סלע גדולים מעל שכבה רכה של סלע חרסיתי ומזג האוויר הפך לגשום מאד החלו המים הזורמים במדרונות סוחפים את החומר הרך מתחת גושי הסלע הגדולים. עם הזמן התמעטו הגשמים והחומר המרכיב את הפירמידה התייבש והתקשה כך ששמר על צורתו. את ההגנה העכשווית מסחף גשמים מקבלת הפירמידה מגושי הסלע הגדולים המונחים על ראשה. לכן בתקופתנו, תקופה בה כמות הגשם פחותה מהעבר, נשמרות הפירמידות תוך שהן מקבלות “מטריית מגן מגשם ומסחיפה” משאריות הסלעים המונחים מעליהם.

כדי להגיע לתצפית על הפירמידות של קולאלבו אפשר לצאת ברכב מבולצאנו ולנסוע לכיוון Lengmoos/Longomoso החלק האחרון הוא של נסיעה על כביש 73SP. בהגיעכם למרכז העיירה פנו שמאלה והמשיכו בנסיעה תוך שאתם עוברים כמה מגרשי חנייה. המגרש הראשון, מימין לכביש, הוא מגרש חינמי ומרחק ההליכה ממנו לתצפית על הפירמידות כשני ק”מ. בהמשך יש חניונים נוספים אך בהן חלות הגבלות במחיר ובזמן. החניון הקרוב ביותר מצוי בצד שמאל של הכביש. המשיכו בהליכה עד שתעברו בית קפה ומימין מתחיל שביל קצר ומסומן, ממנו תראו את הפירמידות בצורה מיטבית.

אמצעי תחבורה שונה לאזור היא רכבת על מסילת ברזל צרה ושמה: Soprabolzano-Collalbo ולאחר ירידה ממנה עליכם ללכת רגלית לכיוון האתר.

האתר השני הוא מעוק (קניון טבעי) בשם גילפן (Gilfenklamm/ Cascate di Stangheשהתפתח בהרי גיר (יש המכנים אותו שיש) בקרבת הגבול האוסטרי צפונית לבולצאנו. אורך המעוק כ-2.5 ק”מ והמיוחד שבו זה שבכל מקום בו הוא צר מאד נבנו מרפסות תלויות וכן גשרים כך שניתן ללכת בבטחה לאורכו ולהנות מתצפיות על המים הזורמים והמפלים הרבים המאפיינים את המעוק. הפרש הגבהים בין שני קצות המעוק כ-175 מטרים וניתן להכנס אליו מכל אחד מהקצוות. כדי להכנס מהחלק העילי סעו ברכב והקישו בנווט Waze את השם Gilfenklamm והוא כבר יביאכם לאתר בשם: Ponte Giovo על כביש 44SS שם תחנו בחניון מסעדה מקומית חצו את הכביש בזהירות, ורדו על פי הסימון למעוק. תרצו להכנס למעוק מהקצה הנמוך שלו אזי סעו לעיירה בשם: Stanghe החנו את הרכב ולכו לאזור הכניסה למעוק.

חשוב לדעת: להולכים במעלה המעוק משך הטיול כשעה, ליורדים בגובה משך הטיול כשלושת רבעי השעה. בסה”כ עליכם לחשב לביקור במקום כשעתיים והשעתיים הללו לא ישכחו מהר כל כך.

תגובות

השאר תגובה

אין מוצרים בעגלת הקניות