רואים שקוף רואים רחוק – טיול בדרך הזכוכית ביער הבווארי

רואים שקוף רואים רחוק – טיול בדרך הזכוכית ביער הבווארי

26.4.18

מחבר המאמר: ד”ר יהושע רוטין, יועץ מסלולי טיולים לחו”ל בממסי תיירות

הדרך הרומנטית שעוברת ממערב ליער הבווארי מהווה מוקד משיכה לתיירים מזה עשרות שנים – אבל תשכחו מרומנטיקה, אנחנו כאן כדי לדבר על זכוכית.

דרך הזכוכית, המתחילה בעיירה ניושטאט מצפון ליער הבווארי ומדרימה דרך מרכזו, מהווה מסלול יפיפיה ופחות מוכר של טיול בבוואריה, המציע למטיילים חוויה אסתטית ותיירותית יוצאת מגדר הרגיל.

קצת גאוגרפיה

לא תופתעו אם נספר לכם שהיער הבווארי, חבל ארץ הררי, נמצא בבוואריה – אי שם בדרום מזרח גרמניה.

כ-24 קמ”ר מהיער הבווארי הוגדרו כשמורת טבע המשתרעת מגובה של כ- 600 מטר ועד 1,200 מטר מעל פני הים. שני שליש מהשמורה מכוסים עצים רחבי עלים (נשירים) היתר מחטניים. “גבול היער” באזור הבווארי מתקרב מאד לגובה הפסגות באזור (בגובה של כ-1,400 מטר). בהתחשב בעובדה שההר הגבוה באזור, הר ארבר (Arber) מגיע לגובה של 1,465 מטר, גבול היער אינו בולט בנוף.

בבוואריה עוברות שתי דרכים ייחודיות. ממערב ליער הבווארי עוברת הדרך הרומנטית שאורכה מדרום לצפון 290 ק”מ ובצידיה סדרה של עיירות ימי ביניים יפהפיות. דרך זו מהווה מוקד משיכה מזה עשרות שנים לתיירים רבים והיא מוכרת לרבים מאיתנו.

הדרך השנייה, לכבודה התכנסנו הפעם, היא דרך הזכוכית. דרך זו מתחילה מצפון ליער הבווארי בעיירה ניושטאט (Neustadt a.d. Waldhaab) ומדרימה דרך מרכזו, שם היא מתפצלת, לפי מיקומם של יישובים בהם מיוצרת זכוכית בסדנאות במפעלים ובבתי ניפוח זכוכית, וממשיכה עד עיר המחוז פאסאו (Passau) השוכנת במפגש הנהרות דנובה ואין. מקור השם, דרך הזכוכית, הוא בריכוז הגבוה של מפעלים לניפוח ולייצור זכוכית, כולל זכוכית מסוג קריסטל המאפיינת את האזור. אורכה של דרך הזכוכית כ- 250 ק”מ אך אין זו דרך רציפה ויש בה קטעים מקבילים רבים מאחר ויצרני הזכוכית התפרסו על פני חלק גדול בצפון ובמרכז בוואריה.

למה דווקא שם? או הנסיבות ההיסטוריות להתרכזות ייצור הזכוכית ביער הבווארי

לזכוכית, שכולנו לוקחים כמובנת מאליה, היסטוריה מרתקת. עד נפילת האימפריה הרומית סיפקו הרומאים לאירופה זכוכית וכלי זכוכית שמקורם באגן הים התיכון. לאחר נפילת האימפריה הרומית החלו ליצר זכוכית בחלקו הגרמני של עמק הריין. בימי הביניים שלטה ונציה בשוק הזכוכית באירופה ושוב לא היה צורך ביצור מקומי. בתחילת העת החדשה החלו בייצור זכוכית גם בבוהמיה השוכנת מזרחית לבוואריה. המלחמות הרבות באירופה בעת החדשה ונפילת ונציה בסוף המאה ה-18 גרמו למחסור בזכוכית במרכז אירופה בכלל, ובגרמניה בפרט, ולכן הוחל בייצור הזכוכית ביער הבווארי המצוי סמוך לבוהמיה בצ’כיה.

אומנות ייצור הזכוכית ביער הבווארי כללה ייצור חרוזים וכפתורים, קערות ומאוחר יותר גם כלים לשימוש יומיומי ואבזרי קישוט. הזכוכית שיוצרה באזור זה הייתה חזקה מהרגיל, שקופה וניתנת לעיצוב. ייצור הזכוכית ליווה את התפתחות סגנון הבארוק באזור והזכוכית שולבה בעיצוב המבנים, בהכנת נברשות ובהוספת מראות גדולות.

קריסטלים, החלו לייצר ביער הבווארי רק בשנת 1836, אז הקים פרנץ שטיגוואלד את המפעל הראשון לייצור זכוכית קריסטל בסמוך לעיירה צויסל (Zwiesel). הקמת המפעל נתמכה על ידי לודוויג ה-1, מלך בוואריה, שהכיר בחשיבות הכלכלית של תעשיית הזכוכית, מצד אחד ובתרומתה האמנותית מהצד האחר.

את הזכוכית ייצאו תושבי האזור לגרמניה ולאזורים נוספים באירופה ותושבי היער הבווארי נהנו משגשוג כלכלי שנבלם עם שתי מלחמות העולם במאה הקודמת. עם תום מלחמת העולם השנייה שוקמו מפעלים רבים וייצור הזכוכית חזר לפרוח באזור – והיום אפשר לקנות שם כלי בית וחפצי אומנות מייצור מקומי.

איפה כדאי לעצור?

לאורך דרך הזכוכית שוכנות מספר עיירות ציוריות שמשלבות ביזנס – זכוכית, עם פלז׳ר – נופש.

העיירה קם (Cham) בצפון היער הבווארי, ממוקמת בין שני צידיו של אחד מנפתולי נהר קמב (Chamb). בעיירה זו נולד בשנת 1722 ניקולס וון לוקנר (Nicolas Von Luckner). לכם השם אולי לא אומר שום דבר, אבל את המרסיליאז, ההמנון הצרפתי שנכתב לזכרו, אתם בטח מכירים.

המלך לואי ה-16 ביקש מלוקנר למשול בצרפת, אבל אז הגיעה המהפכה. לוקנר, כמו המלך, איבד את ראשו, אבל בניגוד למלך הוא לפחות זכה בשיר סופר מפורסם לזכרו.

שתי עיירות נוספות, בודנמאיס (Bodenmais) וצויסל על דרך הזכוכית הן עיירות קטנות יותר אך דווקא בהן היקף יצור הזכוכית והגלריות לשיווקה גדול. עיירה גדולה אך פחות מתוירת היא ריגן (Regen) הממוקמת על צומת דרכים בין העיירה קם (Cham) בצפון היער הבווארי, לעיר פאסאו מדרום לו, ולדרך הזכוכית שבו. בעיירה ריגן, המשמשת גם כמרכז קניות אזורי, מתממשת המציאות הסמלית של כיכר העיר, שנקראה בימי הביניים כיכר השוק; אחת לשבוע, בימי שישי, הכיכר מתמלאת בדוכני שוק ססגוניים – דוכנים שחלקם מציעים תכשיטים וחפצי בית העשויים, כמובן, מזכוכית בגוונים מרהיבים.

פאסאו (Passau) היא העיר הגדולה ביותר באזור והיא ממוקמת מדרום ליער הבווארי. פאסאו מכונה גם “העיר על שלושת הנהרות” כי בקצה המזרחי שלה נפגשים שלושה נהרות המנקזים שטח נרחב בדרום מזרח גרמניה. הנהר הקטן ביותר מבין שלושת הנהרות הוא נהר אילז (Ilz) והוא מגיע לעיר מצפון שם הוא מנקז את המדרונות הדרומיים של היער הבווארי והוא מכונה גם הנהר השחור. מדרום מגיע נהר אין (Inn) המכונה הנהר הירוק ואפיקו הסמוך לעיר רחב מאד. שני הנהרות האלה נשפכים לנהר השלישי; הדנובה, המכונה הנהר הכחול. הדנובה עצמה חוצה את העיר ממערב למזרח, ולאחר שנשפכים אליה שני הנהרות האחרים היא ממשיכה מזרחה דרך אוסטריה לכיוון הים השחור. מפגש שלושת הנהרות העניק לעיר את ייחודה הפיזי-טופוגרפי ואת יופייה. מסיבה זו פאסאו הפכה כבר במאה ה-16 למרכז מסחרי בדרום מזרח בוואריה ולנקודת יציאה והובלה של סחורות בנהרות כולל כמובן כלי זכוכית שיוצרו באזור.

בעיירה הקטנה פראואנאו (Freauenau) תמצאו את אחד המוזיאונים היפים ביותר לזכוכית, שם ניתן לראות תצוגות של זכוכית דקורטיבית במרכזי המכירה והמפעלים של נפחי הזכוכית עצמם.

לפני סיום

טיול לאורך דרך הזכוכית משלב היסטוריה עם נופים מרהיבים, ומוביל את המטייל אל לב ליבו של אזור היער הבווארי – שעשיר בעיירות סקי, אגמים טבעיים ומלאכותיים ושבילי יער מסומנים. הגרמנים נוהרים אל היער לנופש בקיץ ולסקי בחורף ולכן קל למצוא באזור בתי מלון עממיים, פנסיונים וצימרים המציעים שירותי לינה בכל עונה ולכל כיס.

תגובות
אין מוצרים בעגלת הקניות