ממסי>>תיירות הקיץ שינתה את אורחות החיים באי יוון

תיירות הקיץ שינתה את אורחות החיים באי יוון

תיירות הקיץ שינתה את אורחות החיים באי יוון

9.12.18

מחבר המאמר: ד”ר יהושע רוטין, יועץ מסלולי טיולים בממסי תיירות.

לתיירים יש מטרות רבות ומגוונות לצאת מביתם ולבקר במקומות אחרים. חלק מהתיירים יוצאים לסקי בחורף, חלק לטרקים ו/או שייט, יש היוצאים לטיולים באתרים בעלי משיכה מיוחדת כמו אתרים ארכיאולוגיים או היסטוריים או אומנותיים ורבים יוצאים לנפוש באתרי SPA, בהרים וגם לאורך חופי הים. תיירות הקיץ בחופי הים מכונה מבחינה מקצועית: “תיירות שלושת ה-S ים” (Sun, Sea, Sand).

בעוד התייר יוצא לדרכו על פי נוחותו, בזמן המתאים לו ועל פי תוכניתו, הוא מתקבל ביעד על ידי אנשים האמורים לתת לו שירות בזמן ובמקום שהוא בחר. השאלת את עצמך כיצד משפיע התייר על חיי אלו הנותנים לו שירות?

איי יוון בים האיגיאי ובים האיוני המציעים חופי ים ארוכים ונקיים וימי שמש רצופים, הפכו בעשורים האחרונים לדוגמה לתיירות נופש של אוכלוסייה המגיעה בעיקר בחודשי הקיץ. בעונה זו מגיעים לאיים, לרוב בטיסות, מיליוני תיירים, רובם מיבשת אירופה, המחפשים את השלווה לאורך חופי הים, את האוכל היווני המעולה ואת אווירת הטברנות היווניות.

מהצד האחר באיי יוון חיים כמה מאות אלפי תושבים האמורים לספק לתיירים את כל צורכיהם.

השאלה היא האם היקף התיירות המאסיבית באיי יוון מהווה גורם המתאים לאורחות החיים המסורתיים או גורם המשנה לתושבי האיים את אורחות חייהם במטרה לתת שירות אופטימאלי לתיירים.

יעדי התיירות העיקריים באיי יוון הם כרתים, רודוס וקורפו. איים אלה מציעים חופי רחצה יפים מצד אחד, אתרי עתיקות מתקופות יוון העתיקה וכמובן בתי מלון נוחים, אוכל יווני טוב וטעים ואווירה מיוחדת. בנוסף, בשלושת האיים האלה קיימים מזה שנים רבות שדות תעופה המקילים על התיירים להגיע במהירות ובנוחות ליעד.

כרתים הוא האי הגדול ביותר ביוון והוא שוכן בדרום הים האיגיאי. האי השני בגודלו הוא קורפו והוא מצוי בים היוני. שני איים אלה והאי רודוס הקטן מהם והשוכן במזרח הים האיגיאי.

הביקור הראשון שלי בכרתים, התקיים בחופשת הפסח לפני כשני עשורים. הגענו למלון במרכז העיירה חרנוסיסו. להפתעתנו, במלון שבו מאות חדרים, התארחו רק כתריסר זוגות בלבד. גם הצוות המארח היה מצומצם וכלל את מנהל המלון, השף, מלצר אחד, עובד קבלה, חדרנית אחת ועובד תחזוקה. הייתה זו תקופת הרצה של המלון, אחרי שהיה סגור במהלך החורף. בשיחה שניהלנו, האורחים המופתעים במלון, עם המלצר בחדר האוכל, הסביר המלצר כי לתושבי כרתים השנה מתחלקת לשתי עונות. עונת התיירות המתחילה באביב (לרוב אחרי הפסחא) ונמשכת עד חודש אוקטובר. בעונה זו בתי המלון משרתים את התיירות המכונה תיירות קיץ. העונה השנייה היא עונת החורף בה רוב מוחלט של בתי המלון נסגרים ו/או עוברים שיפוצים ושיפורים.

ומה עוסקים העובדים בבתי המלון בעונת החורף?, שאלנו.

עם סיום עונת הקיץ, ענה המלצר, אני, כמו רוב העוסקים בתיירות, חוזר לכפר בו אני גר ומתחיל במסיק הזיתים מהם אפיק שמן וגם אארגן מכירת זיתים כבושים לאכילה.

מאז ביקרתי בכרתים וברודוס וגם טיילתי בחלק היבשתי של יוון מספר פעמים.

ביקורי האחרון ברודוס התקיים בתחילת חודש נובמבר תקופה בה רוב בתי המלון היו כבר סגורים. אך המעניין היה לגלות שלא רק בתי המלון היו סגורים. סמטאות העיר העתיקה היו כמעט ריקות מאדם ופתחי חנויות רבות היו מוגפים ונעולים. בחלק גדול מהמסעדות הדבר היחיד שנותר “פעיל” זה השלט – לעיתים אף מואר בלילות – המכוון אותנו התיירים למקום.

מתוך עניין שוחחתי עם מקומיים והם הסבירו בפשטות כי חנויות ממכר לתיירים ומסעדות שנפתחו בעיקר להסעדת תיירים, סגורות כל עונת החורף בהיעדר מבקרים. התופעה התחדדה מאד כאשר באחד הבקרים ראיתי שהחנויות והמסעדות נפתחו פתאום. שאלתי מה קרה והתשובה הייתה אחת – הגיעה אוניית קרוז עמוסת תיירים והם יגיעו לביקור בעיר במהלך היום. למחרת היום חזרו השקט והשלווה לעיר.

אחת השאלות שהעליתי בפני אחד ממנהלי המלון בו שהיתי הייתה כיצד מתקיימים תושבי האי בעת עונת החורף. תשובתו הייתה שממשלת יוון, מתוך הכרה בחשיבות ענף תיירות הקיץ באיי יוון, קבעה קצבת קיום בחודשי החורף לכל תושבי האיים המועסקים בקיץ בעבודת התיירות העונתית. התנאי היחיד לקבלת הקצבה היא חזרתם של העובדים בעונת האביב לעבודה בענף התיירות. בתקופת החורף יכול העובד לעסוק בחקלאות מסורתית כמו בציר ומסיק או בעבודה אחרת מבלי להפסיד את הקצבה.

על פי הבנתי את אופי החיים בכרתים וברודוס האמנתי שחנויות המשרתות את כלל האוכלוסייה המקומית, בהדגשה על חנויות לממכר מזון, כמו מינימרקטים וכדומה פתוחים כל השנה. הנחתי שחנויות מזון משמשות את המקומיים לצריכה יומיומית ואם גם תיירים נכנסים לרכוש בהם בעונת הקיץ הרי שזה לא יותר מאשר “בונוס” כלכלי.

בתחילת אוקטובר, השנה, למדתי באי קורפו (ביוונית קירקירה) שגם ענף מכירות המזון באיי יוון תלוי בתנועת התיירות.

בסמוך לבתי מלון גדולים בשכונות שונות של העיר קורפו נפתחו מינימרקטים שמטרתם הייתה ממכר מוצרי מזון רגילים וגם בקבוקי שתייה אלכוהולית לתיירים. עם הזמן התווספה האפשרות לרכוש בהם גם כרטיסי אוטובוס מוזלים. בשיחה אקראית עם בעל מינימרקט בקרבת המלון בו שהיתי, הוא הסביר לי כי טיסתי באמצע החודש, חזרה ארצה, תהיה האחרונה בעונה וכי מארצות רבות היקף התיירות יורד לאפס ולכן בסוף חודש אוקטובר הוא סוגר את המינימרקט וחוזר לביתו בעיר, כדי לנהל את המסיק של כרמי הזיתים השייכים לו. את המינימרקט שלו הוא יפתח מחדש בתחילת עונת התיירות.

בשיחה אקראית נוספת עם בעלת חנות לדברי עור בעיר העתיקה של קורפו היא סיפרה כי היא כבר מחכה לאמצע חודש נובמבר עת תסתיים עונת הקרוזים המבקרים בעיר, כדי לסגור את החנות ולצאת לחופשה, אחרי כשמונה חודשים בהם היא עבדה בחנות יומיום, שבעה ימים בשבוע, לפחות 10 שעות ביום.

מתוך האמור לעיל ניתן להבין כי באיי יוון הידועים כיעד תיירותי בעונת הקיץ החמה הן לבודדים והן למשפחות התפתחה מסורת של חלוקה עונתית בחיי התושבים. כשמונה חודשים, מדי שנה, כל מי שיכול יוצא לעבודה בענף התיירות וזה כולל כמובן את בתי המלון, המסעדות, נהגי ההסעות, נהגי מוניות וכפי שמתברר גם מוכרים בחנויות. הפסקת עונת התיירות היא תחילתה של החופשה השנתית וחזרה לחיי המשפחה המלוכדת סביב החוויה הכפרית והעבודות המסורתיות שהיא מספקת כמו מסיק הזיתים ובציר הגפנים וטיפול בהכנת שמנים ויין.

מאחר וחלק מהעובדים בבתי המלון ובמרכזי ההסעדה אינם חוזרים יומיום לביתם ומשפחתם, עונת החורף היא דווקא עונת הפריחה של המשפחתיות היוונית המסורתית.

כך יצא שתיירות הקיץ הבטיחה את פרנסתם ורווחתם של תושבי האיים מצד אחד, אך מהצד האחר, היא שינתה התיירות את אורחות חייהם של תושבי האיים התיירותיים ביוון ואת סדר יומם לאורך השנה.

תושבי האיים, כאזרחי יוון כולה, לא היו מורגלים בעבודה רציפה ומתן שירות בתנאי עומס. היקף התיירים באיי יוון המגיעים לחופשת הקיץ – כולל אלה המגיעים מהארץ – מחייבת את תושבי האיים לעבוד קיץ ארוך במתן שירות לתיירים כאשר חלק מהם ממש מתנתקים לשבועות ארוכים מהבית. בכך יצרה תיירות הקיץ קונפליקטים משפחתיים במיוחד בכל הקשור לניהול הבית והמשק החקלאי הצמוד לו.

תגובות

השאר תגובה

אין מוצרים בעגלת הקניות