לא רק דרקולה – כל הסיבות בגללן כדאי לנסוע לחופשה ברומניה

לא רק דרקולה – כל הסיבות בגללן כדאי לנסוע לחופשה ברומניה

26.4.18

מחבר המאמר: ד”ר יהושע רוטין, יועץ מסלולי טיולים לחו”ל בממסי תיירות

דרקולה וצ׳אוצ׳סקו, אולי השגרירים הכי מפורסמים של רומניה, לא עושים חשק לקפוץ לבקר בארצם, אבל מסתבר שלמדינה הצעירה יש המון מה להציע גם למי שאת ה”בלאדי מרי” שלהם שותים עם מיץ עגבניות ולא עם הדבר האמיתי.

בעשור האחרון לא מעט ישראלים גילו את הפנינה שעד לא מזמן התחבאה מתחת לרדאר התיירות, ויודעי דבר נהנים מהמגוון שחופשה ברומניה יכולה להציע – מבטן גב לחופי הים השחור, מטראקים בינות לנופי הרים בראשיתיים בקרפטים, ומביקורים משפחתיים בפארקי שעשועים ואטרקציות נוספות.

רומניה, בגבולותיה המוכרים לנו כיום, מוכרת כמדינה רק מסוף המאה ה-19. ההיסטוריה הרומנית מתחילה בשבטים הדאקים שהתגוררו באזור ונכבשו על ידי הרומאים בתחילה המאה ה-2 לספירה.

מחכים לדרקולה? הוא תכף מגיע. את יסודות המדינה הרומנית בנתה מלכות וולאכיה, שהשליט הידוע ביותר שלה היה ולאד צפש, המכונה המשפד, או, ניחשתם נכון – דרקולה. ואי אפשר לדבר על הערפד המפורסם מבלי להזכיר את טרנסילבניה, אליה היגרו באמצע ימי הביניים גרמנים סכסוניים שהביאו איתם אורחות חיים ואדריכלות סכסוניים ששרידים שלהם ניתן לראות עד היום במרכזי ערים שונות בטרנסילבניה. ובכלל, חובבי היסטוריה יוכלו להנות מביקור בכפרים עתיקים בהם מודגמות היטב, גם היום, אורחות החיים בימי הביניים.

מלבד משפרי דיור סכסוניים, ברומניה יש מיעוט גדול של צוענים, שמפוזרים במדינה כולה. לצוענים יש השפעה על המוזיקה הרומנית, אך הם אינם מעורבים בשילטון במדינה.

קצת גאוגרפיה

במרכז רומניה עובר חלקו הדרומי של רכס הקרפטים וצורתו כצורת אנקול או חצי האות הלטינית S. גובהם של חלקי הרכס בתחום רומניה ברכס הפאגארש קרוב לגובה המקסימלי של הרכס כולו – 2,500 מטרים בערך.

נהר הדנובה מהווה את גבולה הדרומי של רומניה עם סרביה ובולגריה ואילו בצפון גובלת רומניה במולדובה, שגם היא דוברת את השפה הרומנית, ובאוקראינה. במזרח גובלת רומניה בים השחור. במערב גובלת רומניה בהונגריה – מדינה ששלטה מאות שנים בחבל המרכזי ביותר של רומניה ששמו טרנסילבניה. את טרנסילבניה ש”עברה ידיים” בין שתי מלחמות העולם, הפסידו ההונגרים בתום מלחמת העולם השנייה לטובת רומניה ובמקביל, רומניה הפסידה את מולדובה לטובת הרוסים (אז, ברית המועצות).

לרומניה ניתן להגיע מהארץ בטיסה קצרה יחסית ולנחות בכמה יעדים כשהמרכזי שבהם הוא שדה התעופה הבינלאומי בבוקרשט, בירת במדינה.

מה עושים?

כמדינה בעלת מגוון כה רחב של נופים טבעיים ואנושיים מציעה רומניה למבקרים גם מגוון אפשרויות בילוי, טיול והנאה.

חופי החול היפים של הים השחור מציעים לנופשים שלל אופציות – ביום אפשר ליהנות מבטן גב ומשחיה בים, בלילה אפשר לנסות להחזיר את עלויות החופשה בקזינו. משפחות עם ילדים יוכלו ליהנות ממתקני שעשועים המיועדים לנופשים הצעירים.

רומניה היא גן עדן לחובבי טבע – בסמוך למקום בו נשפך נהר הדנובה לים השחור התפתחו ביצות רחבות והאקוסיסטמה הזו כוללת צמחייה וחי מסוגים נדירים ומיוחדים שמהווים אטרקציה לזואולוגים ולבוטנאים מצד אחד ולאוכלוסייה הרחבה חובבת הטבע מהצד האחר. גם הדנובה עצמו הוא מוקד משיכה, בעיקר באזור הדרום מזרחי של המדינה, שם הנהר עובר באפיק צר ברכס הררי והמים בו סוערים במיוחד. הכינוי של אזור פראי זה, בו הדנובה גובלת ביוגוסלביה, הוא ״שער הברזל״.

הרי הקרפטים ברומניה על שלוחותיהם השונות מאפשרים למבקרים ליהנות מנופי הרים גבוהים ובראשיתיים. לאוהבי האתגרים ניתן לצאת לטרקים בהרים אלה, בשבילים שלאורכם הוקמו בקתות בהם ניתן ללון. לאלו המעוניינים לצפות בנופי הקרפטים בקלות ובנוחות ניתנת האפשרות לעלות ברכבלים בכמה אתרים.

דרך אחרת לראות את נופי ההרים היא לנסוע ברכב באחד או יותר ממעברי ההרים הגבוהים. מעבר ההרים הוותיק יותר מכונה טראנס אלפינה (חוצה האלפים) והוא שימש כמעבר הרים כמעט יחיד לאורך שנים רבים בעבר מצפון המדינה לדרומה. מזרחית למעבר זה נסלל בתקופת שלטונו של צ’אוצ’סקו מעבר הרים חדש החוצה את רכס הפאגארש, הגבוה בהרי הקרפטים. מעבר הרים זה נקרא טראנס פאגארש. הכביש הוא חדש ונוח יותר לנהיגה. מלכתחילה יועד מעבר זה לשמש את צ’אוצ’סקו ומקורביו בלבד, אלא שעם נפילתו הפך המעבר לכביש ציבורי.

שני המעברים כוללים קטעי כביש העולים ויורדים גובה ולכן יש בהם קטעים מפותלים הדורשים נהיגה זהירה ביותר. המעברים, שמתכסים בשלג עמוק בחורף, נסגרים לתנועה בתקופה זו ונפתחים בסוף האביב, החוויה של נסיעה לאורכם מהממת במלוא מובן המילה.

בהרים התפתחו נחלים וחלקם יצרו קניונים יפים כמו ביקאץ’ וזאנסטי. קניונים אלה ואחרים הפכו עם השנים לאזורי תיירות.

בשני אזורים ברומניה, בשולי הרי הקרפטים, שקעו לפני מיליוני שנים שכבות מלח שהפכו עם השנים למכרות מלח. אחד המכרות – טורדה – עדיין פעיל. המכרה האחר – סלניק – הוא מרחב גדול ממנו הוצא המלח ובתת הקרקע נוצר חלל בגודל אצטדיון ענק. שני האתרים הפכו לאתרי מרפא לחולים עם בעיות נשימה וגם לאתרי ביקור מבוקשים.

התרוממות רכס הקרפטים לוותה בכמה אתרים גם בפעילות ולקנית. כתוצאה מכך באתרים בהם נשארו מקורות חום התפתחו גם מעיינות חמים המשמשים כ-מרחצאות או SPA. לצידם התפתח אגם קטן בלוע שבראש הר געש והוא היום אתר נופש מיוחד.

בזכות ההיסטוריה העשירה שלה, לרומניה יש מגוון אתרים אורבניים להציע למטיילים – החל מעיירות קטנות באזורים הרריים, דרך טירות עתיקות וכלה במנזרים, כנסיות ובתי כנסת. לצד מבנים עתיקים ויפיפיים בעלי השפעה סכסונית או אוסטרו-הונגרית, אפשר למצוא גם מבנים גדולים ואלגנטים פחות – נוסח הפרלמנט שנבנה על ידי צ׳אוצ׳קי שהוא המבנה השני בגודלו אחרי הפנטגון בארה״ב. חובבי הערפד יכולים לבקר בטירת ראן, המכונה טירת דרקולה, המהווה חלק משרידי בית מלוכה ושלטון.

תופעה אדריכלית ואומנותית ייחודית מצויה במחוז צפוני בשם סוצ’בה בו נבנו בעבר כנסיות ומנזרים עליהם צוירו קירות שלמים להצגת סיפורי בתנ”ך והברית החדשה.

מוקדי עניין נוספים לתיירים מישראל הם שרידי הקהילות היהודיות ברומניה. עד מלחמת העולם השניים התגוררו יהודים בכל אזוריה של רומניה. הקהילות המפוארות והוותיקות הקימו בתי כנסת ואף בתי עלמין. בגלל אופי הפעילות האנטי יהודית ברומניה במלחמת העולם השנייה וגם בתקופת השלטון הקומוניסטי נותרו ברומניה בתי כנסת רבים על תילם, חלקם אף מיוחסים, לדוגמה זה שבעיר פיאטרה נאמץ, בו התפלל בתקופתו הבעל שם טוב. היקף הקהילות הפעילות היום הוא קטן ועל מטיילים דתיים ברומניה לבדוק היכן עדיין מתקיימים מנינים לתפילה.

בעשור האחרון פרצה רומניה לתחום פעילות הבילוי המשפחתית. בדרום בוקרשט הוקם לונה פארק גדול. בכמה ערים, כמו בוקרשט וברשוב, הוקמו מתקני בילוי הכוללים בריכות גלים ומגלשות מים. לחובבי האקסטרים הוקמו גם פארקי חבלים הכוללים לעיתים גם אומגות.

חובבי השופינג ישמחו לדעת כי תחום חדש נוסף המתפתח ברומניה הוא הקניונים המחליפים שווקים עתיקים. קניונים הוקמו בעיקר בבוקרשט אך יש להניח כי עם הזמן תתרחב הקמת קניונים גם לערים אחרות.

לאור העובדה שרומניה מציעה שפע אפשרויות לבילוי חופשה נעימה נמליץ ליוצאים אליה לקבוע מראש מה מטרת הביקור – בטן גב או טראקים, שופינג או ספא – ולהכין מסלול טיול המתאים למטרות אלה. לייעוץ מסלולים בממסי >>>

תגובות
אין מוצרים בעגלת הקניות